تربیت فرزندان طلاق (۱۸ راه تربیت کردن بچه طلاق) – ویکی روان

این مورد ، در راستای نکته قبلی بیان خواهد شد اما جزئی تر از آن می باشد. این کودک خجالتی و کم رو نخواهد بود و می تواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار نموده و کینه ای را به دل راه نخواهد داد. محققان این فرضیه را دارند که بخش هایی از مغز، که ما برای درک احساسات شخصیت های داستان از آنها استفاده می کنیم همان قسمت هایی است که برای کشف احساسات افراد واقعی به کار می گیریم و هر چه بیشتر از این قسمت های مغزمان استفاده کنیم تواناییمان برای درک احساسات دیگران قوی تر می شود. این نکات از سوی مشاوران و روانشناسان نیز مورد تایید قرار گرفته اند و به نوعی نتیجه بخش بودن روش تربیتی مورد نظر شما را تضمین می نمایند. تنبیه به شیوه های جدید و مورد تایید روانشناسان می تواند به شما در کنترل رفتار کودک و کاهش آسیب های ناشی از تنبیه کمک نماید.

ارائه گزینه به کودک و دادن حق انتخاب به او برای تصمیم گیری و انتخاب را به یک روال و شیوه معمول در زندگیتان تبدیل کنید. کودک شما میتواند حداقل 8 ثانیه روی یک پا بایستد و جست و خیز کند و به تنهایی به دستشویی برود. در این شرایط هیچ گاه به همسرتان واکنش منفی نشان ندهید و در حضور کودک با او بحث نکنید. برخی از والدین بدون در نظر گرفتن شرایط فرزندشان ، توقعات بالایی از او دارند به حدی که این توقعات ، استرس و اضطراب را در فرزندشان بیشتر خواهد نمود. بلکه باید به شرایط و علایق فرزندشان ، اهمیت داده و از او بخواهند تا خودش ، آرزو و هدفی را برای خود تعیین کند. از اهمیت تشویق در تربیت کودک خود غافل نباشید. بنابراین ، اصلاح روش های تربیتی موجود و همچنین در نظر گرفتن همه ابعاد روحی ، جسمی و عاطفی کودک در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

همچنین در پنج سالگی او را به قبله متوجه کنند و از شش سالگی سجده و رکوع را به او یاد دهند. قانون رحامت، به این معناست که: فامیل های نَسَبی تماماً از طرف مادر به فرزندان نسبت داده می شوند! همچنین می توانید به او یاد بدهید که به دلیل رفتار یا صحبت نامناسب خود عذر خواهی کند. لازم است به این نکته توجه نمایید که ارتباط صحیح والدین با اعضای خانواده و همچنین طریقه بیان احساساتشان در خانواده ، می تواند به حد قابل توجهی در تربیت کودک موثر باشد. در گذشته برخی از والدین و یا حتی مسئولین تربیتی اعتقاد بر تنبیه و تاثیر بیشتر آن بر تربیت و رفتار کودکان داشته اند. در برخی از موارد نیز تنبیه بدنی را به کار گرفته و به آن متوسل می شده اند. برای اینکه اطمینان بیابید که شیوه درستی را برای تربیت فرزند خود در پیش گرفته اید ، بهتر است برخی نکات را در این مورد در نظر بگیرید. اگر می خواهید شیوه درستی برای تربیت کودک خود در پیش بگیرید ، سعی کنید با او ارتباط دوستانه ای داشته باشید.

بلکه یکی از شیوه های مورد تایید روانشناسان برای تصحیح رفتار و تربیت کودک است. وبهتر است که اتاق کودک ، در مجاورت اتاق والدین باشد تا در موقیعت ها وزمان های گوناگون بتواند به راحتی ، از حال او آگاهی یابند. برای این کار سعی کنید تا از همان ابتدا ، اتاقی که برای او در نظر گرفته اید را مرتب نگه دارید و با توجه به سن او ، وظایفی را برای ایجاد نظم در اتاق و چیدن وسایلش و یا حتی مرتب کردن خانه به او محول کنید. گاهی اوقات لازم است تا آن چه را که بارها برای کودکتان توضیح داده اید ، باز هم تکرار کنید. قرآن در این باره می گوید: «اتأمرون الناس بالبر و تنسون انفسکم و انتم تتلون الکتاب افلا تعقلون» آیا شما مردم را به نیکی امر می کنید، در حالی که خویشتن را فراموش کرده اید. صاحب باغ که مرد روشنضمیری بود، او را انسان خوبی یافت و گفت: آیا ازدواج کردهای؟ در دنیای امروزی که اخبار خشونت جنسی کودکان را کم و بیش میشنویم؛ آیا تا به حال این سوال در ذهنتان شکل گرفته که «چگونه میتوانم از فرزندم در برابر این خطرات محافظت کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید